Farby a priestor 
Pri zariaďovaní obytných miestností zohrávajúfarby rozhodujúcu úlohu. Vtieravé a silné farby priestor opticky zúžia; pokojné a nevtieravé farby vytvárajú naopak v priestore dojem priestrannosti. Studené farby (modrá, biela, niektoré odtiene zelenej, fialová …) sú nevtieravé, preto sú pri »rozširovaní priestoru« radšej rozhodneme pre takéto, než pre teplé farby (červená, žltá, oranžová, hnedá …). Tmavé farby pôsobia ako ťažké, preto nás môžu ubíjať, kým svetlé farby sú ľahké a pozdvihnú nás. Ťažké farby sú tie, ktoré obsahujú trochu čiernej alebo červenej. Keďže sa nás farby dotknú, dôležité je, aby sme do svojich obytných miestností zvolili tie farby, ktoré nás hľadia, a nie bodajú, ktoré nás hrejú, a nechladia. Určitá farba môže v tmavom pozadí vyzerať svetlejšie, ako na svetlom pozadí. Výber farby je celkom určite závislý aj od atmosféry, ktorú chceme v nejakej miestnosti vytvoriť.

Ako opticky zväčšiť / zmenšiť miestnosť?
Farbou a rozličným svetlom môžeme v miestnosti vytvoriť osobitnú atmosféru. Môžeme zvýrazniť alebo prikryť skutočnú veľkosť miestnosti. Môžeme napríklad dlhú chodbu »skrátiť«, úzku izbu »rozšíriť« a pod. Výber teplých farieb zdanlivo zmenšuje skutočnú veľkosť miestnosti a navzájom približuje jednotlivé prvky v miestnosti, zatiaľ čo studené farby miestnosť zdanlivo zväčšujú a navzájom odďaľujú jednotlivé prvky.

1. Ako opticky zväčšiť malú a tmavú miestnosť?
To môžeme urobiť viacerými spôsobmi: pomocou bieleho stropu, ktorý bude dávať dojem priestrannosti; pomocou studených veľmi svetlých tónov (svetlomodrá, svetlozelená, svetložltá farba...); pomocou rovnomerných plôch alebo malých vzorov na stenách; pomocou zrkadiel môžeme miestnosť rozšíriť a do miestnosti vniesť nové dimenzie; dvere medzi miestnosťami odstránime, ak nie sú nevyhnutne potrebné; drevené obklady na stenách takisto zmenšujú miestnosť, preto ich odstránime; tapety s veľkými a tmavými vzormi sú takisto rušivé, preto ich odstránime. Svetlé farby v miestnosti odrážajú viac svetla, preto máme pocit, že sú plné energie a optimizmu.

2. Ako opticky zmenšiť veľkú miestnosť?
Veľkú miestnosť môžeme opticky zmenšiť pomocou stien v teplých, tmavých a tiež krikľavých silných farbách. Dlhú miestnosť zdanlivo skrátime tak, že najvzdialenejšie steny natrieme v tmavšom tóne alebo teplou farbou, čo steny opticky priblíži. Steny môžeme upraviť v rozličných farbách (navzájom kombinujeme komplementárne farby alebo použijeme harmonickú farebnú schému); pomocou veľkých vzorov na stene alebo tapiet a kombináciou rozličných materiálov a vzorov. Opticky miestnosť zmenší aj koberec. Ak je strop vysoký, natrieme ho tmavšou teplou farbou, tak bude optický účinok ešte väčší.

3. Ako skrátiť dlhý priestor?
Najvzdialenejšiu stenu natrieme v tmavšom tóne alebo teplou farbou, ktorá stenu opticky priblíži. Pozdĺžne steny sú svetlej (alebo v svetlejšom odtieni) farby, takisto aj nábytok. 
Na podlahe môžeme použiť priečny alebo sieťový vzor (napr.: priečne položené parkety, obkladačky alebo iné podlahové obklady so vzorom).

4. Krátka miestnosť môže vyzerať zdanlivo dlhšia.
Miestnosť môžeme predĺžiť tak, že bude koncová stena vo veľmi svetlej farbe, alebo na ňu umiestnime zrkadlo. Bočné steny natrieme tmavšou farbou alebo použijeme tmavší nábytok. Miestnosť môžeme predĺžiť pozdĺžnymi pruhmi na podlahe a/alebo strope.

5. Ako dosiahnuť, aby vysoký strop vyzeral nižší? 
Vysoký strop môžeme opticky znížiť tak, že ho natrieme svetlou teplou farbou, ešte väčší účinok dosiahneme, ako bude v tmavej teplej farbe. Opticky strop znížime tak, že steny nebudú namaľované až po strop, ale skončíme nižšie – vrchný pás steny sa namaľuje rovnakou farbou ako strop, podobný účinok môžeme dosiahnuť použitím štukatúr. Steny môžeme spestriť vodorovnými čiarami alebo spodnú časť steny oživíme vzorom. Na podlahy sú vhodnejšie tmavšie farby a dizajny. Často sa dopúšťame chyby, že sú strop a steny bielej farby (alebo rovnakej farby).

6. Ako opticky zvýšiť nízky strop?

Nízky strop môžeme opticky zvýšiť použitím svetlých farieb – predovšetkým studených, ktoré budú opticky na priestor pôsobiť ešte vyššie, ak budú steny a strop rovnakej svetlej farby alebo ak použijeme v priestore vertikálne čiary. Zrkadlo na strope takisto miestnosť opticky zväčší a prehĺbi.

Pomocou farieb a ich rozličných kombinácií si môžeme priestor opticky upraviť »na mieru«. Pri výbere farieb nemožno zohľadňovať iba optický aspekt vplyvu farieb na miestnosť, ale veľmi dôležitý je tiež vplyv farieb na našu náladu.

/

key © LODRIM, s.r.o. Web od ACSTech

joomla template