Feng-šui je tisícročia stará čínska múdrosť, ktorá v doslovnom preklade znamená „vietor a voda“. Dnešná škola feng-šui učí, ako správe umiestniť nábytok a zariadiť izbu, aby sme dosiahli harmóniu s okolím. Silnú úlohu v škole feng-šui potom predstavujú aj farby. Pomocou farieb odborníci feng-šui usmerňujú chi(energia) a blahodarne menia energiu určitých oblastí v byte.

Krátka história
 
Stará čínska múdrosť sa rozvinula pred približne 3.500 rokmi, a síce v malých dedinkách na východe, kde ľudia skúmali zloženie zeme, smer vetra a vody, aby dosiahli rozmiestnenie, ktoré by bolo najvhodnejšie na prežitie. Dobré feng-šui tak malo zabezpečiť bohatú žatvu, zdravé zvieratá a bohatý život. 

Feng-šui
 v preklade znamená vietor a voda, vychádza z piatich základných prvkov vo vesmíre – ohňa, kovu, zeme, dreva a vody. Tieto prvky sú naplnené pozitívnou alebo negatívnou energiou, ktorú nazývame chi.

Západná kultúra dlho považovala feng-šui za poverčivú prax, dnes sa vzťah k feng-šui veľmi mení a stáva sa čoraz väčším vodidlom pre harmonické zariadenie priestorov. Cieľom dnešnej praxe feng-šui je zabezpečenie dobrých energií v miestnostiach, ktoré denne používame. Táto energia má mať pôvod vo farbách, formách a vzoroch všetkého, čo používame v byte. Múdrosť nás učí, ako treba zvoliť farby a vzory, ako veci rozmiestniť v byte, aby mohla energia voľne prechádzať a tak vplývať na pozitívnu atmosféru a zdravé prostredie, čo by malo mať dobrý vplyv na našu náladu, vzájomné vzťahy a produktivitu pri práci. 


Výber farieb podľa feng-šui
Výber farieb podľa metódy feng-šui vychádza z harmonického použitia základných piatich elementov (oheň, kov, zem, drevo a voda) a ich krúžiaceho cyklu. Tento kontroluje harmonickosť (prvky sa navzájom dopĺňajú) a disharmóniu (prvky sa nedopĺňajú). Každý zo základných piatich prvkov má vlastné farby, ktoré v spojení s ním vytvárajú a šíria energiu (chi). 

  • Drevo = zelená, modrá
  • Oheň = červená 
  • Zem = žltá 
  • Kov = biela, béžová, strieborná 
  • Voda = tmavomodrá, čierna


Vplyv jednotlivých farieb:
ZELENÁ je farbou vedomia. Symbolizuje rastliny a spájame ju so životom a prírodou. Symbolizuje rast a vitalitu. Používať ju môžeme na vytváranie prepojenia s prírodou, na vytváranie pokojného priestoru na odpočinok, odvracanie pozornosti na niečo nové a na pocit mladistvosti. Vyvarovať by sme sa jej mali v uzatvorených priestoroch.

MODRÁ farba predstavuje túžbu po poznaní, dôveru a bezpečnosť. Okrem toho znamená všetko neznáme, čo treba ešte objaviť. Môžeme ju použiť na vytvorenie tajomného prostredia, na vyjadrenie zvedavosti a pravdivosti, pomáha nám pri meditácii. Vyvarovať sa jej treba v detských izbách a v studených miestnostiach.

ČERVENÁ je farbou moci a energie. Červená môže znamenať nebezpečenstvo alebo radosť, priťahuje pozornosť a dáva pocit tepla. Vyvarovať sa jej musíme v miestnostiach, kde bývajú chorí a starší ľudia a v oblastiach prechodu (chodby, čakárne ...). Červený fotel v čistej obývačke sa postará o teplo a energiu.

ŽLTÁ je farbou slnka a znamená hojnosť. Takisto symbolizuje toleranciu a trpezlivosť. Môžeme ju použiť na oživenie miestnosti, na zlepšenie nálady, povzbudenie mentálnej práce a vzbudzovanie zvedavosti. Vyvarovať sa jej treba v malých, zatvorených miestnostiach a v spálni.

BIELA farba je symbolom čistoty, viery a nevinnosti. Môžeme ju použiť na zvýraznenie čistoty a nevinnosti a na zobrazenie poctivosti. Vyvarovať sa jej musíme v studenom podnebí, v zatvorených priestoroch a v pracovných priestoroch.

ČIERNA farba je ako hádanka a vzbudzuje túžbu po poznaní. Dáva pocit hĺbky a vážnosti. Môžeme ju použiť na zvýraznenie samostatnosti, vyjadrenie moci a pevnosti alebo vzbudenie mysterióznosti. Vyvarovať by sme sa pred ňou mali v detských izbách, izbách pacientov, vo verejných priestranstvách a priestoroch určených na učenie.

Správny výber farieb, ktoré Vám zabezpečia najlepšie cítenie, je kombináciou vlastností farieb, energií a synergie medzi nimi. Pred výberom farieb si položte otázku: 
- ktorá farba alebo odtieň najlepšie vyjadruje vašu osobnosť?
- aké aktivity sa budú v miestnosti odohrávať?

/

key © LODRIM, s.r.o. Web od ACSTech

joomla template