Ktorá sa kam hodí?

f1Farby a farbičky téma, ktorú rieši minimálne pred maľovaním bytu každý. Tu je preto prehľad, ako jednotlivé odtiene pôsobia a kam sa hodia. 

Farby a ich tóny však neovplyvňujú len vzhľad interiéru, ale tiež psychiku človeka."Do bytu je najvhodnejšie zvoliť farby, ktoré sú nám pocitovo blízke a v ktorých sa cítime príjemne a pohodlne. Trendové farebné ladenie dnes, samozrejme, smeruje k celkovému odľahčeniu interiéru. Vzdušné a ľahké používanie jemných svetlých odtieňov v kontraste k sýtym a žiarivým tónom je odrazom dnešných moderných interiérov," popisuje Alex Sedlmayer, obchodný riaditeľ firmy Tikkurila. 

Ako ktorá pôsobí? 
Červená farba Pri použití na stenách táto farba miestnosť opticky zmenšuje a vo väčšom rozsahu môže unavovať. Pri použití v detaile pôsobí pozitívne a v kombinácii s pokojnejšími odtieňmi vytvorí harmonický celok. Ideálna kombinácia farba biela alebo šedá táto kombinácia pôsobí sviežo, isto a optimisticky. Ideálne použitie - vhodná farba pre veľké izby, v ktorých je málo holých stien, napr. obytný priestor, miestnosti pre party. 

Oranžová farba Pri použití na väčšie plochy vyvoláva pocit priestornosti a prežiarenia priestoru. Ideálna kombinácia - s farbami chladivými (zelená alebo svetlo modrá) či neutrálnymi (šedá, biela alebo smotanová). Ideálne použitie - pre obývačky, jedálne a detské izby. 

Žltá farba U nej veľmi závisí na zvolenej intenzite farebného tónu. Žltá farba sa podieľa na zosvetlení akéhokoľvek priestoru vo variante takzvanej preslnenej žltej. Jasné pastelové tóny patria medzi najpríjemnejšie odtiene, naopak ostrá žltá s prímesou zelenej vraví sa jej aj špinavá žltá - navodzuje negatívne predstavy. Ideálne použitie - obytný priestor, jedáleň a detská izba. 

Modrá farba Jej svetlé odtiene pôsobia vzdušne a ľahko. Temné odtiene vyvolávajú pocit napätia, zmenšujú priestor a sú vhodné skôr na doplnky alebo malé časti interiéru. Ideálne použitie - pre kuchyne, kúpeľne, spálne a pracovne. 

Doplnkové farby 
Hnedá farba radená medzi zemité odtiene zmierňuje napätie a vo svojich rôznych odtieňoch od svetlej po tmavú 

Fialová - extravagantná, tajomná a exkluzívna farba. V tmavom prevedení je vážna a slávnostná. Dobre sa kombinuje so žltými, okrovými alebo zelenými odtieňmi. Neutrálne farby Biela - pôsobí pokojne a vyvážene 

Čierna - je strohá a vecná, a práve možno aj vďaka tomu sa dobre kombinuje so živými a čistými farebnými odtieňmi, ako sú žltá , oranžová alebo aj fialová. 


Zdroj: Umimeudelatdomov.cz

/

key © LODRIM, s.r.o. Web od ACSTech

joomla template