Vyfarbite sa! Steny vo vašom byte prezrádzajú, akí ste!

Ako si zvoliť správnu farbu interiéru? Nestačí len vaša náklonnosť k určitému odtieňu! Farby ovplyvňujú vašu psychiku, preto by ste ich mali voliť opatrne.

v1

Ak plánujete farebnú premenu interiéru, neriaďte sa len módnymi výstrelkami. Ak nechcete svoju domácnosť meniť každý polrok, rozhodujte sa skôr podľa toho, či vám je farebná kompozícia miestnosti príjemná.

A pamätajte si, že na vašu náladu nemá vplyv len určitý odtieň farby, ale aj jej sýtosť.

Čo vyjadrujú farby?

Žltá je farba intelektu a optimizmu. Jej odtiene sa výborne hodia do detskej izby alebo do pracovne, pretože pozitívne stimulujú myslenie a schopnosť sústrediť sa.

Ale pozor! Táto farba nie je vhodná pre hyperaktívne deti, ktoré by ešte viac "zaktivizovala".

v2 

Modrá je nositeľkou ideálov, čestnosti a inšpirácie. Táto chladnejšia farba sa skvele hodí do spálne, lebo má upokojujúci účinok. Modré tóny sa nehodia do kuchyne alebo do jedálne, pretože potláčajú chuť do jedla.

v3 

Zelená je farbou prírody a uzdravovania. Táto svieža farba má upokojujúci účinok, preto sa dobre hodí do spálne, ale aj do hlučnejších miestnosti, pretože subjektívne znižuje vnímanie hluku.

v4 

Červená je farbou života a fyzickej aktivity. Predstavuje silu, energiu a vášeň. Je vhodné použiť ju tam, kde chcete zvýšiť pozornosť a aktivitu. Ale pozor! Vo väčšom rozsahu môže táto farba naopak, unavovať. Kombinujte ju preto s pokojnejšími odtieňmi. 

Oranžová je spájaná s energiou a zdravím. Ak ju použijete na väčšie plochy, vyvoláva pocit pozornosti a prežiari priestor. Dobre sa preto hodí do detských a obývacích izieb.

v5 

Biela predstavuje dokonalosť, ideál a pravdu. Pôsobí pokojne a vyvážene. Je to neutrálna farba, ktorú môžete použiť kdekoľvek.

v6 

Čierna je negatívna farba. Vypovedá o narušenej osobnosti, o negatívnom myslení a strese. Ak ju napriek tomu chcete zakomponovať do svojho bytu, kombinujte ju so živými a čistými farebnými odtieňmi, ako sú oranžová a žltá.

v7 

Ako farby kombinovať 

  • Zvoľte dominantnú farbu, ktorá by mala zodpovedať zamýšľanému vyzneniu v priestore. 
  • Svetlá farba na strope opticky zvyšuje miestnosť. Ale platí to len vtedy, keď sú steny vymaľované tmavšou a teplejšou farbou. 
  • Farby ovplyvňujú to, či miestnosť pôsobí teplo alebo studeno, hlučne alebo pokojne. Steny natreté teplými farbami sa zdajú byť bližšie, studené naopak vzdialenejšie. V jednej miestnosti nepoužívajte viac ako tri farby naraz. 
  • Pozor na extravaganciu - k očakávanému dojmu patrí aj to, aby bola podlaha tmavšia a strop svetlý. 
  • Dávajte si pozor na výrazné a nápadité vzory. V divokom priestore by ste sa nemuseli cítiť príjemne. Ideálna je skôr istá neutrálnosť.

 

/

key © LODRIM, s.r.o. Web od ACSTech

joomla template